صفحه اصلی/انتقادات و پشنهادات/تماس با ما/نقشه سایت/اخبار/English
درباره همایش

درباره همایش

طراحی روشنایی و نورپردازی ترکیبی است از دانش و هنر. در معماری ایرانی، نمونه های متعددی وجود دارد که نشان میدهد ایرانیان تا چه اندازه به نور اهمیت می داده اند. استفاده هوشمندانه از نور طبیعی و طراحی ساختمان ها به نحوی که بتوان متناسب با اقلیم بیشترین استفاده را از نور روز داشت، پنجره های با شیشه های رنگی که با انتشار نورهای رنگی زیبایی فضای داخلی را در طول روز دوچندان می کنند و آینه کاری در معماری ایرانی که باعث بهره وری هر چه بیشتر از نور در محیط می شود نمونه هایی از این دست هستند.
در سال های اخیر با افزایش اهمیت طراحی روشنایی و نورپردازی گروه زیادی از ایرانیان به فراگیری این دانش و هنر پرداخته اند و با حرکت های ارزشمندی نظیر تشکیل انجمن مهندسی روشنایی و نورپردازی ایرانیان‌، تالیف و ترجمه کتب مختلف و برگزاری سمینارهای و دوره های آموزشی گوناگون سعی در تعمیق آموخته های خود و گسترش آن به دیگران داشته اند.
تا کنون سمینارها و همایش های علمی گوناگونی در زمینه روشنایی و نورپردازی توسط نهادهای مختلف نظیر شهرداری ها و شرکت های توزیع نیروی برق برگزار شده اند که اغلب آنها به دلیل اینکه با هدف تامین نیازهای سازمان متولی برگزار گردیده اند از جامعیت لازم برخوردار نبوده و به دلیل مسایل ناشی از مدیریت دولتی تکرار نشده و تا کنون چندین همایش برگزار شده که هر کدام از آنها عنوان اولین را داشتند.
در کشورهای پیشرفته نمونه های موفقی از برگزاری همایش های نورپردازی برگزار می شود که در آن متخصصین با ارایه سخنرانی ها و مقالات به تبادل نظر در زمینه آخرین دستاوردها پرداخته و شرکت های تجاری و تولیدی فعال در زمینه روشنایی و نورپردازی نیز با حضور در چنین مجامعی و حمایت از آنها میتوانند پیام خود را به مخاطبین اصلی خود که همانا طراحان نورپردازی و معماران هستند برسانند. از کنفرانس PLDC که هر دوسال یکبار برگزار می شود به عنوان یکی از نمونه های موفق می توان نام برد.
با توجه به جایگاه کشورما به عنوان یکی از کشورهای صاحب تجربه و تخصص در منطقه و بهره مندی از نیروی متخصص جوان و با انگیزه، جای یک همایش جدی که در آن مجالی برای کنار هم جمع شدن انواع دست اندرکاران صنعت روشنایی فراهم شود دیده میشد.
بر این اساس کمیته مرکزی برگزاری همایش که که خود سالها در این زمینه فعالیت داشته و در همایش های متعدد بین المللی شرکت داشته اند بر‌ آن شدند تا برنامه ای را تدارک ببینند که در آن کلیه افراد مرتبط با این فن  اعم از طراحان نورپردازُ، مهندسین روشنایی، تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات مرتبط با روشناییُ، معمارانُ‌، دانشجویان و کارفرمایان با قرار گرفتن در کنار هم ضمن آشنایی بیشتر با افراد و شرکت های صاحب نام در عرصه بین المللی با آخرین دستاوردها و فعالیت های صورت گرفته در این زمینه آشنا شوند و با یکدیگر به تبادل تجربه بپردازند.
در همین راستا یک همایش بین المللی تدارک دیده شده تا در طی آن ضمن دعوت از سنخرانان کلیدی مقالات تخصصی ارایه شوند.
در حاشیه این همایش نمایشگاه تخصصی، جشنواره نورپردازی و مسابقه انتخاب نورپردازی برتر, مسابقه طراحی محصول برتر و مسابقه ایده کار هنری برتر با نور برگزار خواهد شد.

 اهداف همایش

  • فراهم کردن زمینه برای ارتقای دانش روشنایی در سطح متخصصین از طریق:
ارتباط با مجامع علمی بین المللی
حمایت از مقالات و پژوهش های صورت گرفته در داخل کشور
فراهم کردن بستری برای ایجاد شبکه طراحان روشنایی و نورپردازی
فراهم کردن بستری برای برگزاری مسابقات طراحی روشنایی و ایده پردازی با نور
  • رونق بخشیدن به صنعت روشنایی از طریق فراهم کردن بستری برای عرضه محصولات و خدمات به مخاطبین اصلی
  • توسعه زمینه خلاقیت در حوزه های مرتبط با نورپردازی (طراحی محصول، ایده های نورپردازی، ...)‌
  • گرداوری و توسعه زمینه های مرتبط با تحقیق در مورد معماری ایرانی

 

چشم انداز همایش

  • ارتقای جایگاه همایش به عنوان یکی از همایش های شناخته شده در سطح منطقه
  • تبدیل ایران به عنوان قطب منطقه ای آموزش روشنایی و نورپردازی
  • تبدیل شدن جایزه طراحی محصول IL به عنوان یکی جوایز معتبر  منطقه ای و بین المللی
  • کسب جایگاه برتر در سطح منطقه برای صادرات محصولات و خدمات روشنایی
اخبار
عنوان

همایش و نمایشگاه بین المللی نورپردازی و روشنایی ایران

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8728 | بازدید امروز : 40 | کل بازدید : 573461 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0/1250 
عنوان
اخبار
عنوان

همایش و نمایشگاه بین المللی نورپردازی و روشنایی ایران